Linkek a témában:
Korongozás rendezvényeken
Eme ősi kézműves hagyományt gyakorta visszük rendezvényekre, leginkább a tavaszi, nyári szezonban, s elsősorban olyan helyekre, ahol sok a gyermek, akik ki is próbálhatják magukat a korong mellett.
Fonóházi népszokások Désfalván
A népművészet a nép hagyományőrző rétegeinek a közösség ízlésétől meghatározott művészi tevékenysége, illetve ennek az eredménye.
A népművészet fogalmához tartozik, a már ismert népköltészeti alkotások mellett: a népzene, népi tánc, népszokások, népi játékok, tárgyak művészi megformálása és a díszítőművészet.
Napjainkban a népszokás fogalmához általában az ünnepi szokásokat társítják, holott a hajdani közösségek életének állandó szabályozói a hétköznapi szokások voltak: munkaszokások, a munka elvégzésének szokásos módjai, viselkedés, az illendőség szabályai, az emberi érintkezések formái, az egyéni és közösségi kötelezettségek, a korcsoportok jogai stb.
Kalotaszegi ünnepek - könyv
A kötet majd két évtizedes gyűjtőmunka eredménye: egy egész tájegység, a tágabb értelemben vett Kalotaszeg 41 falujának teljes ünnepi szokásanyagát veszi számba, továbbá a gazdasági évhez kapcsolódó szokásrendjét, az ünnepek szokásainak verses és prózai szövegeit. A könyvből sugárzik a népművészet, a népi életformák természetközelsége, embersége. Napjaink emberének nemcsak néprajzi érdeklődését elégíti ki, hanem lenyűgöző olvasmány.
Pünkösdi népszokások
A pünkösdi népszokások közül jól ismert a pünkösdikirály-választás, de ezen kívül még számos szokás és hiedelem elterjedt az ország különböző részein.
Babona.lap
Az emberi agy természetes működése, hogy keresi az összefüggéseket az okok és okozatok között, próbálunk rájönni, hogy mi minek az előjele. Sokszor akkor is találunk kapcsolatot, ha eredetileg nem volt, viszont ha már kialakult az elképzelésünk, az önbete
Helytörténet.lap
Az oldal segítséget kíván nyújtani azoknak, akik érdeklődnek a magyar települések története után. Össze szeretnénk gyűjteni minden segédanyagot, hogy ez az oldal egy kiváló kiindulópont legyen azok számára akik valamilyen helytörténeti, családfa kutatást szeretnének végezni.
Néprajz.lap
A néprajz a hagyományos életmódot folytató (paraszti, nomád vagy zsákmányoló-gyűjtögető) népcsoportok mindennapi tárgyait, művészetét (építészet, díszítőművészet, zene, tánc), valamint hagyománykincsüket (szokásaik, hitviláguk, énekes és szóbeli értékeik) felölelő jelenségek elnevezése. Mindezek gyűjtésével és összehasonlító vizsgálatával a néprajztudomány foglalkozik.
(wikipedia)
Farsangi bál és jelmezek
Farsangi időszak, szép ruhák érdekes jelmezek. Minden ami a farsangról érdemes tudni, és a külföldi szokásokról
Tikverőzés Mohán
A tikverőzés egy több mint száz éves, mindig húshagyó kedden zajló népszokás. Sajnos ma már csak a Fejér megyében, Mohán ápolják ezt a hegyományunkat. Filmünk ezt az eseményt mutatja be.
Meghatározás
Dramatikus néphagyomány, előadás valamely jeles naphoz - naptári ünnephez vagy a paraszti élet legnagyobb fordulópontjaihoz - kötődik. A népszokások legnagyobb része tulajdonképpen termékenységvarázslás a növénytermelés, az állati v. emberi szaporulat serkentésének céljából (pl. regölés, kontyolás, suprikolás, húsvéti locsolkodás, stb.). A népszokások kutatása a folklóristák feladata. A népszokások része gyermekjátékká változott az idők során. (kislexikon.hu)