Linkek a témában:
A fenyõfa díszités nem is olyan régi szokás
Pedig a karácsonyfa állításának szokása egyáltalán nem régi legalábbis ebben a mai formájában nem. A fák szerepe a különbözõ ünnepek során minden népnél nagy volt. A magyar népi hagyományokban a karácsonyi életfa vagy termõág tekinthetõ a karácsonyfa elõdjének, amelyet a mestergerendára függesztettek. Más ünnepek alkalmából is díszítettek fel fákat, például tavasz köszöntésekor májusfákat. Ezek jelentése a természettel, az élet megújulásával állt kapcsolatban.
Az újévi fogadalom nem régi szokás
December 31-e mágikus erővel bír: az emberek ilyenkor szánják el magukat a legnagyobb döntésekre és életmód-változtatásokra. Jó néhány évtizeddel ezelőtt az emberek millióinak Magyarországon eszükbe sem jutott, hogy újévi fogadalmat tegyenek és ezzel megváltoztassák az életüket, akárcsak kisebb - jó vagy rossz - szokásokat illetően is.
Egy régi kínai ünnepi szokás
KövesdIdén január 29-ére esik a kínai hagyományos tavaszünnep, azaz a Holdújév. Ebből az alkalomból az ország legtöbb vidékén az emberek minden bizonnyal a Jiaozi elnevezésű barátfülét fogyasztják.
Székely szabadságszeretethez kötődő szokások
Több száz éves tradíció templomokban, sőt nem ritkán tereken, a városok főterein bibliai témájú művek bemutatása. A Passiónak vagy Jézus születéstörténetének színházi előadása a kora középkortól bukkan fel írásos emlékeinkben.
Nem túl régi szokás a karácsonyfa-állítás
Ezért például Olaszországban karácsonyfát nem, csak jászlat, betlehemet helyeznek otthonaikba a katolikus családok.» A cikkíró, Rosdy Pál téved, s nem olvasta az ugyanitt megjelent korábbi cikket, ahol – ha nem is teljesen hibátlanul – ezt megcáfoló írás olvasható az olasz karácsonyi szokásokkal, így a karácsonyfadíszítéssel kapcsolatban. Ebben az idézetben viszont az ajándékot hozó személyekkel és tájakkal van kissé pontatlanság (ld. a kiemelt részt): «Olaszországban a karácsonyfát már dec. 8-ától kezdve díszítik. Emiatt nemigen használatos az adventi koszorú.
Régi szokás: Szent Mihály napi búcsún
Ünnepe ez a nap a soproni Szent Mihály templomnak, amely minden soproni tekintetét erre a helyre vonzza, az évezredes soproniságnak és annak a soproni lokálpatriotizmusnak, amely egyedülálló, amelynek gyökere az a keresztény szellemiség, amely az európai kultúra és szellemiség alapja és gyökere is egyben.
Régi udvarlási szokások
Abban az időben falun az évszázadokon alatt kialakult és megtartott, a mainál sokkal merevebb, az akkori élet familiárisabb társadalmának szokásai működtek, amelyek nagyobb hangsúlyt helyzetek a lányok "tisztességére". A falusi társadalomban arany szabályként működött, hogy egy lánynak, a szüzessége legnagyobb értéke, amit a házasságba vihet.
Az újévi fogadalom nem régi szokás
Az újévkor tett fogadalmak hagyománya nem is olyan régi szokás, mint gondolnánk. December 31-e mágikus erővel bír: az emberek ilyenkor szánják el magukat a legnagyobb döntésekre és életmód-változtatásokra. Jó néhány évtizeddel ezelőtt az emberek millióinak Magyarországon eszükbe sem jutott, hogy újévi fogadalmat tegyenek és ezzel megváltoztassák az életüket, akárcsak kisebb - jó vagy rossz - szokásokat illetően is.
Szokás szócikk a Magyar Néprajzi Múzeumban
A szokás ellentéte, átalakulásának és megszűnésének kiváltója a nem-szokás. Értjük ezen a mindennapi élet és gondolkodás mindazon tartományait, amelyeket a szokás nem hat át vagy nem képes minden vonatkozásban alárendelni őket a maga funkcióinak.
A sógorházasság és a mozaikcsalád
Mi a kapcsolat a sógorházasság és a mozaikcsalád között? Miért volt piros szegély az alsószoknyán? Mi a móringolás? A szororátusnak van szörnyű titka? Valószínűleg fogalmunk sincs.
Meghatározás
Vita nélkül nagyon megváltoztak a társadalmi szokások az utolsó 50-60 évben, az egyéb szokások mellett, az udvarlási szokások is. Fiatalságom egy részét falusi környezetben töltöttem, tehát azokról a szokásokról mondhatok el néhányat, amelyek a mai fiatalságnak elképzelhetetlennek, sőt egyenesen anakronisztikusnak tűnhetnek.